SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Volleybollklubben Westan
Kungsbacka

Kidsvolley 2018-19


KIDSVOLLEY LEVEL 1-3

Kidsvolley är en enklare variant på volleyboll som spelas på en mindre plan och lågt nät. Vi fokuserar på full fart och att ha roligt tillsammans på träningarna. Kamratskap, samarbete och bollträning är viktiga delar. 

 

Spelet har samma ingredienser som volleyboll, men är så enkelt att alla barn klarar det. Det finns tre levels, stegvis introduceras nya slag när man går vidare till nästa level. Det är viktigt att man lyckas oftare än misslyckas och det kan ta olika tid för olika barn.

 

Pojkar och flickor tränar och spelar matcher tillsammans. Eftersom det inte finns avbytare spelar alla barn lika mycket.

 

Målet med vår träning är att:

  • Ha kul
  • Svettas
  • Vara en schysst kompis

 

Är du nyfiken och vill prova på? Hör av dig!

Vi söker just nu fler barn födda 18-19 som vill testa att spela volleyboll. 

Vi söker även dig som är förälder och vill vara med som tränare. Inga förkunskaper krävs, vi ordnar utbildning!

Vi hoppas kunna dra igång en ny grupp till hösten, men hör av dig om du vill hjälpa till att starta upp redan nu!

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Volleybollklubben Westan, 06/03 16:46 
Volleybollklubben Westan, 28/01 19:35 
Volleybollklubben Westan, 21/12 23:26 
Volleybollklubben Westan, 25/08 15:25 
Volleybollklubben Westan, 15/08 09:59 
Volleybollklubben Westan, 19/06 13:47